Přejít k obsahu

Řešené vědecké projekty

Didaktika - Člověk a příroda A

Anotace projektu

Cílem projektu je rozvoj kompetencí vzdělávání ve vzdělávací oblasti RVP ZV Člověk a příroda prostřednictvím pravidelné a dlouhodobé spolupráce akademiků, pedagogů ZŠ a odborníků z NNO v oblasti inovace oborových didaktik. Hlavními aktivitami jsou příprava inovovaných strategií učení a jejich ověření (akční výzkum). Vedlejším výstupem projektu jsou modelové učební jednotky pro vybrané učivo.

web projektu: didaktika.zcu.cz

Trvání projektu: 2.1.2017 - 31.12.2019


GAČR: Časoprostorová variabilita hlubokých svahových deformací v Tatrách (Západní Karpaty)

 


Projekt Studentské grantové soutěže (SGS) NatureTech (2013-2015) 

Anotace projektu

Projekt je zaměřen na aplikaci nových technologií a rozvoj moderních výzkumných metod ve výuce didakticko-přírodovědných (biologických, geovědních a chemických) oborů na Fakultě pedagogické ZČU v Plzni (FPE). V průběhu projektu budou studenti magisterských oborů FPE zaměřených na uvedené přírodní vědy (biologie, chemie a fyzická geografie) pracovat s moderními přístroji, které jsou k dispozici na Nových Technologiích - Výzkumném centru ZČU v Plzni (NTC). V některých oborech (fyzická geografie, biologie) půjde o originální aplikaci výzkumných metod, které nejsou obvyklé a spadají do interdisciplinárního výzkumu na pomezí environmentálních a technických věd. U chemie půjde o výrazné rozšíření využívaného vybavení o moderní (dosud nedostupné) přístroje. Touto interakcí dojde k rozvoji originálních metodických postupů a výraznému zkvalitnění kvalifikačních prací. Projekt bude dále podporovat rozvoj již využívaných moderních technologií ve výzkumech, které jsou součástí postupových prací v rámci magisterských oborů na FPE. Hlavním přínosem projektu bude výrazné zvýšení úrovně výzkumů, který studenti na FPE provádí v rámci svých kvalifikačních prací. Toto povede nejenom k dosažení kvalitnějších výzkumných výsledků, ale i rozvoji netradičních interdisciplinárních metodických postupů. Studenti učitelství tak získají velmi kvalitní a relevantní výstupy vhodné k následné didaktické transformaci.

Zájemci o zapojení mají možnost kontaktovat doc. Mentlíka (biologie, geovědy - fyzická geografie) nebo doc. Richtra (chemie).


Nexliz

(projekt ukončen v červnu 2015)


V současné době na Oddělení geověd působí dva mladí vědci, zapojení do skončeného projektu NEXLIZ (Nová EXcelence LIdských Zdrojů) spolufinancovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR (reg. č. CZ.1.07/2.3.00/30.0038).
Konkrétně jsou těmito excelentními lidskými zdroji Klára Vočadlová a Václav Stacke. Kolegyně Vočadlová je úspěšnou absolventkou doktorského studia v oboru Fyzická geografie a geoekologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kolega Stacke je pak absolventem doktorského studia v oboru Environmentální geografie na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity. Oba mají zkušenosti s publikováním v prestižních zahraničních časopisech s impakt faktorem i prezentací výsledků své práce na mezinárodních konferencích.

Projekt NEXLIZ, trvající od července 2012 do června 2015, se zaměřil na rozvoj a posílení lidských zdrojů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací s ohledem na potřeby výzkumných týmů působících v plzeňském regionu. Významné zlepšení personálních podmínek zainteresováním nové generace výzkumných pracovníků má dopad na zajišťování vzdělávací činnosti v magisterských a doktorských studijních programech, ale i a na posílení výzkumných, vývojových a inovačních kapacit.

Klára Vočadlová se ve svých výzkumných aktivitách zaměřuje na paleogeografickou analýzu horského zalednění v Českém masivu a vývoj krajiny během pozdního glaciálu a holocénu. Dlouhodobě směřuje své výzkumy především do oblasti Šumavy. Měla možnost podílet se na výzkumech jak v dalších částech České republiky, tak v zahraničí. Má zkušenosti s celou řadou sedimentologických a paleobotanických analýz. Jejími koníčky jsou kromě zkoumání zobrazování fyzickogeografických jevů ve výtvarném umění i geomorfologická analýza světové kinematografie. Medailonek Kláry Vočadlové si můžete přečíst též na webu Techmania Science Center

Václav Stacke se na našem pracovišti věnuje zejména výzkumu vývoje říční krajiny, fluviálním geomorfosystémům, a vlivu environmentálních změn (jak přirozených, tak člověkem způsobených) na tato prostředí. Kromě výzkumu na Šumavě, v české části Vnějších Západních Karpat, ve Slovenském středohoří a Vysokých Tatrách má také zkušenosti s výzkumem na polárním souostroví Špicberky a v horské části černomořského poloostrova Krym. Jeho koníčky jsou kromě geofyzikálních průzkumů v extrémních podmínkách také sedimentologie a mezinárodní gastronomie.

nexliz_logo

 

 

Patička